5 ćwiczeń na dolne partie ciała z gumą MINI BAND!

Kiedy dopadnie Cię gorsze samopoczucie, kontuzja, niechęć albo niemożność wyjścia z domu gumy do ćwiczeń przychodzą z pomocą Twojej formie. Niewielkie, tanie, bardzo funkcjonalne i poręczne potrafią zmęczyć – to tylko kilka zalet, dzięki którym gumy mini band zyskują przychylność nie tylko fitnessek, ale też miłośników podnoszenia ciężarów. Czy mini band jest sportowym gadżetem z serii ‚must have’? Oceńcie sami.

Co to jest mini band?

Są to krótkie, kolorowe gumy do ćwiczeń wykonane z cienkiego lateksu. Kolor każdej z nich nie jest przypadkowy, bowiem oznacza siłę oporu. W zależności od producenta każdy kolor gumy charakteryzuje inny opór, np. zielona najmniejszy, czarna największy.

Mini bandy kupujemy najczęściej w zestawie, w którym mamy gumy o różnej sile oporu.  Jest to bardzo ważne podczas treningu różnych partii ciała. Z innym oporem pewnie będziemy trenować uda i pośladki, brzuch a mniejszego oporu użyjemy do kształtowania górnych partii ciała. Mamy też szansę wybrać taki kolor banda, który będzie odpowiadał naszym aktualnym możliwościom.

DSC_0100_F

Gdzie kupić mini band?

Z pomocą przychodzą nam sklepy stacjonarne lub internetowe, w których mamy ogromne możliwości wyboru tak pod względem zawartości zestawu, jak też ceny.  W polskich sklepach internetowych zestaw 5 sztuk gum możemy kupić już za około 25 zł. Kolejnym plusem jest możliwość schowania woreczka z gumami do kieszeni i zabrania wszędzie – na wyjazd, na wakacje, do rodziców, nad jezioro. Ćwiczenia z gumami nie zajmują wiele miejsca, więc nawet w niewielkim pokoju damy radę wzmocnić całe ciało.

Ćwiczenia z mini bandem. Jakie efekty?

Jeśli nigdy nie ćwiczyłaś z gumami efekty poczujesz szybko. Gumy są przyrządem do ćwiczeń, który działa na zasadzie stawianego oporu, oznacza to, że musimy je rozciągnąć i do tego potrzebujemy siły naszych mięśni. Trudność polega jednak na utrzymaniu pozycji w pełnym spięciu mięśni i wykonaniu wielu powtórzeń, a to mocno angażuje do pracy partię ciała nad którą pracujemy.

Praca z gumami sportowymi wykonywana jest na permanentnym spięciu mięśniowym, dzięki czemu mięśnie stają się bardziej sprężyste, zwiększa się mobilność stawów, a zróżnicowanie oporu gum pozwala nam osiągać także progres w zakresie siły.

Myślę, że nie zbudujemy takiej siły jak podczas treningu z wolnymi ciężarami, ale zaangażujemy do pracy mięśnie głębokie, wzmocnimy nasze ciało, przyspieszymy proces spalania tkanki tłuszczowej, poznamy pracę mięśni i uwierzcie, że zmęczymy się.

Kiedy ćwiczyć z mini bandem?

Banda możemy wykorzystać nie tylko do ćwiczeń wzmacniających czy uzupełniających, ale jako dodatkowe utrudnieniu w naszym dotychczasowym planie treningowym, np. zakładając go na kolana przy wykonywaniu wznosów bioder ze sztangą, albo w celach rehabilitacyjnych po różnych urazach lub do nauki techniki np. przysiadu.

Poniżej znajdziesz gotowy zestaw ćwiczeń z mini bandem na nogi i pośladki, jest to pierwsza część ćwiczeń na dolne partie ciała, w kolejnym wpisach pokażę Ci top ćwiczenia na brzuch przy użyciu gumy sportowej, dowiesz się też jak ujędrnić ramiona, wyszczuplić barki i pozbyć się wiszących tricepsów. Jeśli chcesz być na bieżąco kliknij po prawej stronie przycisk „obserwuj”. Ćwiczenia z mini bandem polecam wykonywać w założonym przez nas czasie, np. przez 40 sekund po czym przejdź do wybranego przez Ciebie następnego ćwiczenia. Całość powtórz trzy razy. Koniecznie pamiętaj o piciu wody i właściwym odżywianiu.

Zestaw ćwiczeń na nogi i pośladki z mini bandem

  1. Martwy ciąg. Nogi ustawiamy na szerokość bioder, stopami stoimy w gumie,  brzuch spięty, bierzemy oddech, wykonujemy skłon, biodra wędrują mocno w tył, dłońmi chwytamy gumę, wraz z wydechem prostujemy się.
  2. Przysiad. Mini band zakładamy na kolana. Nogi ustawiamy na szerokość bioder. Wykonujemy przysiad. Pracujemy stopami w ten sposób, aby kolana rozeszły się na boki.
  3. Przysiad do boku/ wykroki do boku. Schodzimy do przysiadu i zostajemy w tej pozycji. W przysiadzie wykonujemy wykrok w bok, wracamy do pozycji przysiadu, albo maszerujemy w bok. Guma na kolanach.
  4. Wykroki/Zakroki. Banda zakładamy na kolana. Robimy krok do przodu, opuszczając kolano do podłogi. Wracamy. Tę samą czynność możemy powtórzyć robiąc krok w tył.
    DSC_0145_F
  5. Wznosy nóg stojąc. Postawa stabilna, brzuch spięty, barki luźno opuszczone i cofnięte lekko do tyłu. Mini band umieszczamy na kostkach i wykonujemy wznosy do przodu, tyłu i boku. W celu utrzymania równowagi możemy pomóc sobie krzesłem albo ścianą.

DSC_0196_F

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: