Jak pozbyć się bólu? Uwalniamy punkty spustowe

Bóle głowy i kręgosłupa to dzisiaj powszechne problemy, z którymi borykają się współczesne społeczeństwa. Prowadzony przez nas tryb życia, praca w wymuszonych pozycjach, stres, zła dieta, brak witamin, zawrotne tempo, które sobie narzucamy, albo pozwalamy innym narzucić, dążenie do „bycia lepszą wersją siebie” w imię chwilowego szczęścia i spokoju wewnętrznego – nasz organizm to wszystko odczuwa i mimo tego, że potrafi znieść wiele czasem zaczyna spowalniać.

Czujemy ból w różnych miejscach, spięcia, nie mamy tyle energii i siły czy to podczas treningu czy do podejmowania innych aktywności życiowych, a czasem tuż po wstaniu z łóżka odczuwamy nieprzyjemny ból w okolicach odcinka lędźwiowego albo szyi. Może jest to odpowiedni czas, kiedy powinniśmy rozważyć wizytę u fizjoterapeuty w celu uwolnienia naszych punktów spustowych?

Słowem wstępu

Zadaniem tego wpisu jest jedynie zasygnalizowanie problemu jakim są punkty spustowe. W żaden sposób nie wyczerpuje on wiadomości, a jedynie ma zwrócić Waszą uwagę na ten temat. Jeśli ktoś z Was będzie zainteresowany pogłębieniem tej tematyki odsyłam do literatury, a w przypadku kiedy mamy problem z punktami spustowymi radzę udać się do dobrego fizjoterapeuty, który nam pomoże. Jeśli nie wiemy i nie mamy doświadczenia jak uwalniać punkty spustowe nie ćwiczmy tego ani na sobie, ani tym bardziej na kimś innym.

Przedstawiona w tym wpisie wiedza jest bardzo okrojona i mam tego świadomość. W kilku akapitach nie da się omówić całej problematyki tego zagadnienia, bo jest ono bardzo obszerne. Zainteresowanych tematem uwalniania punktów spustowych jest wąskie grono. Ci, z własnej woli sięgnęli już dawno do profesjonalnych opracowań. Moim celem jest przybliżenie tego tematu osobom, które pierwszy raz słyszą o punktach spustowych.

Co to są punkty spustowe?

Punkty spustowe są podrażnioną strukturą w tkance mięśniowej, która wywołuje ból zarówno w spoczynku jak też przy aktywności – są to punkty aktywne. Z kolei punkty spustowe uśpione bolą podczas nacisku. Aktywne punkty spustowe mogą też powodować powstawanie uśpionych punktów spustowych znajdujących się w sąsiednich okolicach.

Jak wyczuć punktu spustowe? 

Wyczuwalne są palpacyjnie. Po uciśnięciu punktu spustowego odczuwamy ból lokalny, który promieniuje na określoną grupę mięśniową z nim związaną. Ból powoduje osłabienie mięśnia, a to prowadzi do nieprawidłowej postawy, niewłaściwego ułożenia stawów i nadmiernych obciążeń innych części ciała. Jeśli dołożymy do tego ćwiczenia fizyczne kontuzje mogą być szybkie i bardzo bolesne, a powrót do zdrowia długotrwały i wyczerpujący.

Jak powstają punkty spustowe?

Poza czynnikami biologicznymi typu: skrzywienia kręgosłupa, schorzenia narządów wewnętrznych, różnica w długości kończyn, odstające łopatki, nieprawidłowe ustawienie miednicy oraz czynnikami zaburzającymi gospodarkę energetyczną organizmu: niedobory witamin, osłabiona odporność, częste infekcje, anemie, stres punkty spustowe mogą pojawiać się wskutek m.in:

 • ostrych przeciążeń mięśniowych
 • chronicznych przeciążeń z przemęczeniem mięśnia
 • bezpośredniego urazu
 • wychłodzenia mięśnia (ćwiczenie bez rozgrzewki)
 • innych punktów spustowych
 • zmian zwyrodnieniowych stawów

Jakich objawów możemy się spodziewać?

 • ograniczona ruchomość w pozycji rozciągnięcia i skrócenia mięśnia
 • osłabienie mięśnia
 • promieniujący ból
 • gorsza koordynacja mięśniowa
 • skurcze powstałe w wyniku osłabnięcia okolicy, do której ból promieniuje
 • zaburzenia równowagi i czucia głębokiego

Jak rozluźnić punkty spustowe?

Metody terapeutyczne są różnorodne. Jak rozmasować punkty spustowe najlepiej wiedzą fizjoterapeuci, u których znajdziemy pomoc. Poniżej krótki zestaw metod, jakich możemy się spodziewać.

 • stretch-and-spray (ustawienie mięśnia w maksymalnym rozciągnięciu bez wywoływania spięcia i doprowadzania do bólu; chłodzące spraye odwracają uwagę i chłodzą, ale to rozciąganie jest właściwą metodą, spray tylko pomaga, po kilkukrotnym spryskaniu miejsca mięsień należy powoli wydłużać do maksymalnego rozciągnięcia)
 • Relaksacja poizometryczna/techniki energizacji mięśni/mięśniowo-
  -powięziowe rozluźnienie (napinamy mięśnie przeciw oporowi stawianemu przez fizjoterapeutę; opór wywołany przez fizjoterapeutę skraca mięsień i nie pozwala na wykonanie ruchu, jest to tzw. napięcie izometryczne; po kilku sekundach pacjent rozluźnia się, a fizjoterapeuta rozciąga biernie mięsień w większym zakresie)
 • Kompresja niedokrwienna/manualne hamowanie (dłonią naciska się na punkt spustowy i utrzymuje ten stan przez kilkanaście sekund, jeśli po tym czasie ból zmniejszy się należy zwiększyć nacisk)
 • Głęboki masaż rozcierający (deep friction) – napięty mięsień należy poprzecznie rozcierać ze stałą prędkością aż ból ustąpi

Gdzie znajdują się punktu spustowe?

Pojawiają się w miejscach wzmożonego napięcia włókien mięśniowych – zazwyczaj jest to okolica przyczepów. Co ciekawe mają z nimi do czynienia nie tylko osoby uprawiające sport, ale również żyjące w ciągłym stresie.

Ze względu na wiele możliwości miejsc, w których mogą pojawiać się punkty spustowe wymienię tylko kilka (kropkami zaznaczone są punkty spustowe – „PS”) – związane z nimi dolegliwości wydają mi się popularne.

 • Punkty spustowe mogące powodować bóle głowy, szyi i karku

punkty spustowe

punkty spustowe 2
Wszystkie rysunki i zdjęcia pochodzą z książki P. Richtera i E. Hebgena pt. Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej

Uwalniając konkretny punkt spustowy możemy pozbyć się bólu w obrębie danego mięśnia, o ile to punkt spustowy jest przyczyną bólu, a nie np. uraz. I tak np. pracując nad punktem spustowym oznaczonym PS3 możemy pozbyć się bólu do górnego kręgosłupa szyjnego, a także w okolicy wyrostka barkowego. Niezwykłe, prawda? No to idziemy dalej.

 • punkty spustowe mogące powodować bóle górnej części klatki piersiowej oraz okolicy barkowej i ramiennej

punkty spustowe 3

Zauważcie że, uwalniając je możemy pozbyć się bólu nie tylko w obszarze klatki piersiowej, ale też ramion czy palców rąk.

punkty spustowe 4

 • mięśnie wywołujące ból przedramion, ale też problemy z rotacją, zgięciem i wyprostem

punkty spustowe 5

 • punkty spustowe mogące powodować bóle w okolicy biodra, uda, kolana i podudzia

punkty spustowe 6

punkty spustowe 7

Miejsc, które mogą powodować ból – czasem zupełnie niespodziewany jest wiele. Tak jak wcześniej wspomniałam wpis nie wyczerpuje tematyki związanej z uwalnianiem punktów spustowych. Chciałam zwrócić Waszą uwagę na to, że jest coś takiego jak punkty spustowe, a ból np. odcinka szyjnego kręgosłupa może być wynikiem powstałych w naszym organizmie punktów spustowych. Warto pójść do specjalisty, który to sprawdzi i pomoże, abyśmy w końcu mogli cieszyć się nie tylko siłą i właściwą techniką na treningu, ale także dużym komfortem i sprawnością w codziennym życiu.

Literatura:

Philipp Richter, Erie Hebgen, Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe w osteopatii i terapii manualnej, red. Krzysztof Gieremek, Wyd. Galaktyka, Łódź 2010.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: