Magnezja czy rękawiczki?

Dla tych, którzy zastanawiają się, czym jest magnezja wyjaśnię, że chodzi o biały proszek, który możecie zobaczyć na dłoniach i ubraniach trenujących.  Nie jest to mąka, to nic innego, jak właśnie magnezja. Czy jest ona lepsza od rękawiczek, a może im nie dorównuje, jakie ma zastosowanie i czy warto ją mieć. 

20180318_191913

Dlaczego spróbowałam magnezji

Moją przygodę zaczęłam nie z magnezją, ale rękawiczkami – powód prozaiczny – odciski. I faktycznie rękawiczki chronią nasze dłonie przed odciskami, ale trzeba o nie dbać, prać i suszyć. Zakończyłam drogę z rękawiczkami, kiedy to wyciągnęłam małe, zwinięte „coś” z pralki… Kiedyś to coś przypominało rękawiczki, wówczas niekoniecznie… Nie wiem czy ktokolwiek byłby w stanie włożyć w nie dwa palce, bo o całej dłoni nawet nie wspominam. Ceny rękawiczek nie rozpieszczają, a że sprezentowano mi magnezję postanowiłam spróbować. Pierwsze wrażenie super, bardzo delikatna i miękka, a przy tym dobrze utrzymuje się na rękach i sprawia, że dłonie są suche.

                     20180309_190225        IMG_20180318_190706

Co wybrać?

Rękawiczki nie pozwalają dobrze złapać sztangi i ciężarków, przez co osłabiają nasz chwyt, który w rękawiczkach moim zdaniem nie jest technicznie poprawny, a to w konsekwencji ma przełożenie na różne kontuzje. Natomiast magnezja (używam w kostce) pozwala dokładnie i mocno chwycić oraz zachować siłę chwytu. W zdecydowanie większym stopniu niż rękawiczki zwiększa przyczepność. Trenując w rękawiczkach wielokrotnie zdarzyło mi się, że sztanga w martwym ciągu wysunęła się. Niby nic poważnego, ale energię i siły straciłam na nieefektywne powtórzenie. Zauważyłam też, że dłonie bardzo szybko przyzwyczajają się do ćwiczenia w rękawiczkach, więc gdy ich zapomnimy ćwiczy się bardzo niekomfortowo. Dlatego jeśli wykonujemy trening siłowy polecam od razu przerzucić się na magnezję, nic nam się nie będzie ślizgało, nauczymy się dobrze chwytać sprzęt i poczujemy siłę mięśni.

Kolejnym plusem magnezji jest jej różnorodność form – kostka, proszek, płyn. Z kostką i proszkiem jest trochę zabawy i bałaganu wokół, a płyn jest alternatywą w sytuacji, gdy siłownia zakazuje używania magnezji tradycyjnej. O magnezji w płynie opowiem w kolejnym wpisie.

20180318_192425

W martwych ciągach, wiosłowaniu, wyciskaniach, zarzutach i podrzutach magnezja zostawia rękawiczki w skarpetkach. Inaczej mówiąc w dyscyplinach trójbojowych, dwujbojowych i treningu z dużym ciężarem magnezja jest zbawienna dla naszej siły, techniki, chwytu, a dzięki zwiększeniu przyczepności unikniemy kontuzji.

Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Rękawiczki faktycznie chronią przed pojawianiem się odcisków, co szczególnie dla kobiet może być ważne, a także sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie ćwiczymy z dużym obciążeniem, ale wówczas przecież nie ma potrzeby używania rękawiczek, no chyba że z powodów higienicznych.

Rękawiczki sprawdzą się też w sytuacji, kiedy mamy już bolące odciski, trudno nam ćwiczyć, ale nie chcemy przerywać planu treningowego. Myślę, że będę je zakładać właśnie wtedy oraz podczas ćwiczeń, które w moim przypadku nie wymagają użycia magnezji, np. biceps, triceps czy niektóre z ćwiczeń crossowych.

Jak widzicie wszystko zależy od naszym potrzeb, ułożonego treningu, zaawansowania oraz celu. Jeśli są nim zawody polecam przyzwyczajać się do magnezji, ponieważ rękawiczki nie są dozwolone w bojach.

Podsumowanie

Magnezja w kostce/proszku:

 • niska cena
 • świetna przyczepność
 • komfort treningu
 • lepszy chwyt i czucie ciężaru, ze względu na wchłanianie wilgoci zwiększa bezpieczeństwo przy podnoszeniu ciężarów (mniejsze ryzyko wysunięcia sztangi)
 • odciski
 • tarcie dłonią o sztangę czy ciężarki czasem boli
 • robi na siłowni bałagan

Rękawiczki:

 • dobra ochrona przed odciskami
 • wysoka cena
 • problemowa pielęgnacja
 • szybkie zużycie
 • wchłaniają pot, śmierdzą więc trzeba je regularnie prać
 • słaba siła i technika chwytu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: