O fotografii sportowej fotografa okiem

Fotografia sportowa jest sztuką tak samo trudną, co satysfakcjonującą. Uchwycić emocje w tym jednym kadrze, opowiedzieć historię dziejącą się w ruchu obrazem statycznym w ostrym słońcu, deszczu, sztucznym oświetleniu – to wymaga sprawnego oka, wiedzy i sprytu.

Oglądając dobre zdjęcie wiele osób zastanawia się nad parametrami technicznymi zdjęcia, nad jakość techniczną sprzętu i obiektywu jakim było ono zrobione, a tak niewiele zdaje sobie sprawę , że to nie sprzęt robi zdjęcia a człowiek, który dokumentuje świat poprzez swoje emocje i sposób w jaki go widzi.

O początki przygody z fotografią zapytałam lubelskiego fotografa Natalię Dudek, z którą nieraz miałam przyjemność współpracować.

“Moja przygoda z fotografią zaczęła się już w szkole. To były czasy ciemni fotograficznej, wywoływaczy, powiększalników i suszenia zdjęć na bębnie. Ależ to były emocje! W tamtym czasie wydawało mi się to sztuką niezwykle trudną i zawsze czułam, że moje zdjęcia nie wyrażają tego, co mi w duszy gra. I tak, tak…. poddałam się…. zabrakło mi odwagi i wytrwałości. Pomyślałam, że fotografia nie jest dla mnie. Ale jak to często bywa, jeśli coś jest nasza prawdziwą pasją, jeżeli coś daje nam niekłamaną przyjemność, to staje się leitmotivem naszego życia. Powróciła więc fotografia do mojego życia wraz z pojawieniem się moich dzieci. Ponowną naukę rozpoczęłam od fotografii dziecięcej, właściwie od podstaw. Stresowałam się, że nie mam odpowiedniego aparatu czy obiektywów.

23669158_1492365124216503_157778646892744840_o

Ale okazało się, że konkurs fotograficzny można wygrać robiąc zdjęcie cyfrowym kompaktem. Wiecie dlaczego? Bo to, co jest wartością fotografii to nie są parametry techniczne, tylko fotograf i to jak on widzi rzeczywistość. Zrozumiałam, że emocje widoczne na zdjęciach oraz to, że nie zostawiają nikogo obojętnym jest najważniejsze. Na stronach poświęconych fotografii możecie przeczytać, że zdjęcie robi fotograf, później obiektyw, a na końcu aparat. I to jest prawda! Uczestnictwo moich dzieci w zawodach sportowych: z gimnastyki sportowej, meczach piłki nożnej, a także konkursach tanecznych sprawiło, że zainteresowałam się tym gatunkiem fotografii… a dzięki Kindze pojawiłam się z aparatem również na siłowni…”

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: